Strona Zgromadzenia Sióstr Augustianek w Polsce
Zgromadzenie Sióstr Augustianek

Rzecz o ubogiej sukni zakonnej

Rzecz o ubogiej sukni zakonnej, czyli kształtowanie się i przemiany stroju sióstr augustianek w Polsce

Nie zachowały się dokładniejsze dane na temat stroju używanego w początkach istnienia polskich augustianek. Powstała ona jako wspólnota mantelatek, miała więc charakter bliższy III Zakonowi. Być może początkowo strój augustianek nie różnił się zbytnio od szat noszonych w tym czasie przez kobiety. Znakiem wyróżniającym był zapewne mantelat – rodzaj płaszcza bez rękawów. Kiedy w 1605 r. grupa pierwszych augustianek złożyła potwierdzenie profesji na ręce wizytatora generalnego, siostry zapewne nosiły już habity. Zachowane w kościele św. Katarzyny dwie drewniane figury pochodzące z pierwszej połowy XVII w. ukazują augustianki w habitach bez szkaplerzy, przepasanych charakterystycznym augustiańskim pasem, wiązanym na boku, z długą spuszczoną w dół końcówką. Nakrycie głowy stanowi podwika – biała chusta, zakrywająca szyję i boki twarzy, noszona w tym czasie przez zamężne niewiasty. Z góry przykrywa ją welon okalający twarz i spadający na plecy i ramiona. W późniejszych czasach nakrycie to ulegało różnym przekształceniom.

W liście Generała Zakonu z 1666 r., zawierającym sanację przepadłych w czasie wojny dokumentów fundacyjnych, czytamy, że siostry – głównie z powodu ubóstwa konwentu i konieczności wychodzenia na kwestę – nie zachowywały formalnej klauzury obowiązującej mniszki i używały białego welonu. Habity nosiły czarne, a w określone ustawami dni używały także białych. W liście tym Generał nakazał siostrom przyjąć czarne welony i szkaplerze, jednakże rozporządzenie to nie zostało wówczas wprowadzone w życie.

Dopiero dwieście lat później komisarz generalny O. Zygmunt Wołek na prośbę sióstr i za zgodą Konsystorza Krakowskiego dokonał aktu nadania czarnych welonów w dniu Świąt Wielkanocnych 31 marca 1872 r. Odtąd welonów białych miały używać nowicjuszki oraz siostry, które nie złożyły jeszcze ślubów uroczystych. Natomiast szkaplerze – jak odnotowano w kronice – zostały przyjęte w dniu Matki Bożej Różańcowej w pierwszą niedzielę października 1891 r.

Ceremoniał zakonny opracowany przez O. Zygmunta Wołka w 1872 r. świadczy, że aspirantka przystępowała do obłóczyn w stroju świeckim. Według przyjętego zwyczaju nawiązywał on do stroju ślubnego: biała suknia, wianek, welon, biżuteria. Po postrzyżynach i złożeniu stroju świeckiego aspirantka otrzymywała biały habit, pasek, biały welon, czarny płaszcz ceremonialny i koronkę. W późniejszych latach doszedł jeszcze wspomniany szkaplerz. Suknie nowicjuszki, poza kolorem, tym różniły się od stroju profesek, że nie były błogosławione. W ceremoniale nie ma wzmianki o używaniu wieńca jako ozdoby welonu przy profesji, stosowano go natomiast przy obchodzeniu jubileuszu. Z okazji złotego jubileuszu ceremoniał przewidywał też błogosławieństwo i wręczenie laski z krzyżem.

Odnowione Konstytucje z 1896 r., opracowane przez O. Augustyna Sutora, również nie określają stroju aspirantek, zwanych tu probantkami. Probantki mieszkały w obrębie klauzury klasztornej koło nowicjatu, lecz nie były zobowiązane do ścisłej klauzury. Zapewne używały jakiegoś skromnego stroju świeckiego. Przy obrzędzie obłóczyn mistrzyni zdejmowała z przystrojonej jak do ślubu probantki wierzchnie stroje, a przełożony nakładał jej biały habit, pasek, szkaplerz i biały welon. Czarny płaszcz ceremonialny (kapę) miała otrzymać dopiero przy uroczystej profesji, wraz z czarnym habitem i welonem.

We wspomnianych ustawach zakonnych znajdujemy pierwszy dokładny opis habitu. Habity, tak czarne jak białe, z sukna lub wełny, miały sięgać od szyi do stóp, z rękawami dość obszernymi, lekko odwiniętymi na przegubie. Płaszcze ceremonialne wełniane (kapy) używane były na Mszy św. i przy innych uroczystych okazjach. Płaszcze zimowe (mantele), podszyte watą lub futrem, używane były jako okrycie zimowe. Charakterystyczny pasek skórzany dość długi, na półtora palca szeroki, z kółkiem czarnym rogowym, zbierał fałdy habitu. Nakrycie głowy stanowiła podwika (chusta) i sztywny kornet, na którym upinany był welon: czarny wełniany dla sióstr chórowych, biały z płótna lub muślinu dla nowicjuszek i konwersek. Stroju dopełniał wykrochmalony okrągły kołnierz z lnianego płótna, zapinany z tyłu, zwany kapturkiem, zapewne przez analogię do kaptura przy habicie męskim.

Pierwsze zachowane zdjęcia pochodzą z początku XX w. Świadczą one o tym, że szkaplerz, podobnie jak to jest do dzisiaj, był zaprasowany pośrodku. Przy pasku noszono różaniec – trzy części. Kornet był upinany z dwóch prostokątnych kawałków płótna. Większy (chusta) był zakładany na głowę i spinany pod brodą oraz na karku, węższy (bindal) okrywał czoło, był usztywniony tekturką i spinany z tyłu. Na kornecie upięty był biały materiał, zwany bawełnicą, sięgający ramion, podtrzymujący i usztywniający welon. W dawniejszych czasach welon ten był podwójny – pod spodem biały muślinowy, na wierzchu czarny.

W okresie międzywojennym, gdy ścierały się w Zgromadzeniu poglądy na temat możliwości zachowania klauzury papieskiej, rozważano także propozycję zmiany stroju, ale wówczas do tego nie doszło. W 1936 r. zrezygnowano jedynie ze spodniego welonu z białego muślinu i na bawełnicy pozostał tylko pojedynczy czarny welon, spięty z tyłu w formie kaptura.

Posoborowe zmiany stroju, związane z przekształceniem wspólnoty w Zgromadzenie kontemplacyjno-czynne, miały miejsce w latach 60-tych. Zmiana stroju profesek dotyczyła głównie nakrycia głowy, gdyż forma habitu, poza pewnymi uproszczeniami i modyfikacjami, właściwie do dziś nie uległa zmianie. Projekt nowego stroju, przygotowany według posoborowych wytycznych, został przesłany komisji w Warszawie. Kornet zastąpiono białą czapeczką z dzianiny. Okrągły kołnierz, zapinany z tyłu, został również wykonany z dzianiny i zmniejszony w stosunku do dawnego płóciennego. Wydaje się, że ten dosyć oryginalny pomysł zastosowania dzianiny miał pewien związek z doświadczeniami sióstr, które po przejęciu placówek edukacyjnych przez państwo podejmowały różne prace chałupnicze, między innymi w spółdzielni dziewiarskiej. Czarny welon spinany z tyłu umocowano
na plastikowym kołpaczku. Na Mszę św. i inne uroczyste okazje siostry profeski wieczyste zakładały dodatkowo długie ceremonialne czarne płaszcze, a profeski czasowe krótsze peleryny. Jako oznaka profesji wieczystej wprowadzona została także srebrna obrączka.

W 1967 r. rozdano nowe stroje Siostrom w klasztorze w Krakowie, a w późniejszym czasie także w pozostałych Domach. Prócz welonu, czapeczek i kołnierzy każda Siostra dostała też nowy skórzany pasek do habitu, w używanej obecnie wersji, to znaczy bez części opadającej do kolan.

Kandydatki jak dawniej nosiły strój świecki. Ubiór postulantki stanowiła sukienka, najpierw granatowa, z czasem uzupełniona małym białym kołnierzykiem. W późniejszych latach została zmieniona na czarną sukienkę, taką samą, jaką otrzymują nowicjuszki. Rozpoczynając nowicjat zakładano do tej sukienki niewielki okrągły kołnierzyk z dzianiny i krótką czarną pelerynkę, używaną przy uroczystych okazjach. Początkowo nowicjuszki nie miały nakrycia głowy, ale wkrótce wprowadzono do ich stroju biały welon, krótszy i inaczej upięty niż welon profesek.

Na Kapitule Generalnej w 2004 r. podjęto decyzję o kolejnej zmianie stroju. Dzianinowy kołnierz zastąpiono białą stójką przypiętą do szkaplerza. Zlikwidowano czapeczkę, a czarny welon uzupełniono białą wypustką. Nie używa się już pelerynek
i płaszczy ceremonialnych. Zamiast długiego płaszcza, który dotychczas był wręczany przy profesji wieczystej jako oznaka pełnego włączenia do wspólnoty, profeska wieczysta otrzymuje srebrne godło Zgromadzenia: płonące serce przebite strzałą na tle księgi Pisma św., z wygrawerowanym na odwrocie hasłem z Reguły: Jeden duch i jedno serce w Bogu.
W obecnym czasie, kiedy stroje zakonne coraz mniej różnią się od siebie, właśnie ten herb Zakonu św. Augustyna jest naszym rozpoznawczym znakiem i wyróżnia nas spośród innych wspólnot zakonnych.

Przeczytaj również...

Sprawozdania Fundacji
Sprawozdania za 2017 rok Sprawozdanie finansowe Sprawozdanie merytoryczne Sprawozdania za 2018 rok Sprawozdanie finansowe Sprawozdanie...
Czytaj więcej...
Kontakt
Zapraszamy do kontaktu z naszym Zgromadzeniem: Zgromadzenie Sióstr Augustianek ul. Skałeczna 12 31-065...
Czytaj więcej...
Charyzmat
Mówiąc o charyzmacie mamy na uwadze dary i łaski, którymi...
Czytaj więcej...